Історії муніципальних партнерств ЄС-Україна: Охтирка – Лешно

20 українських громад зустрілися із громадами Польщі та Німеччини на форумі муніципальних партнерств ЄС-Україна. Частина громад домовилися між собою про конкретні кроки до співпраці, зокрема, щодо спільної роботи над розв’язанням проблем з водопостачанням, розвитком місцевих пожежних частин і поліцейських відділків, підтримкою бджільництва, розвитоком спорту, культурного обміну. 

“Історії муніципальних партнерств ЄС-Україна” — серія публікацій, в яких ми розповімо про успішно започатковані партнерства між українськими громадами і громадами ЄС в рамках ініціативи Cities 4 Cities | United 4 Ukraine. Перша історія — про українську Охтирську громаду і польську Лешно. Як відбулось знайомство між громадами, що їх об’єднює та як їхні очільники бачать спільний розвиток — читайте в матеріалі. 

Охтирка, громада, що відбудовує місто і перебудовує власний світогляд

Охтирка — громада на Сумщині, яка об’єднує місто Охтирку і десять прилеглих сіл, налічує 49 111 мешканців і розташована за 30 до Російського кордону. На території громади — найпотужніші родовища нафти і газу в Україні. Тут розташовані 21 промислове підприємство, розвинуті машинобудування, легка і харчова промисловість, працює кілька швейних фабрик. Також багата культурна спадщина, яка налічує понад 60 пам’яток культури.

Сьогодні Охтирка — одне з чотирьох «Міст-героїв» відзначених Президентом Зеленським. З 24 лютого місто обстрілювали артилерійськими снарядами, “Градами”. В перші дні війни тут загинуло 18 осіб і перша дитина з моменту атаки на Україну. Павло Кузьменко, міський голова Охтирки, 20 років працював лікарем у районній лікарні. Саме під час воєнних дій його навички знову стали в пригоді — вдень Павло керував містом,а вночі – оперував поранених. Внаслідок обстрілів було повністю знищено залізничну станцію, садочки і школи, багатоповерхові та приватні будинки. Зруйновано місцеву ТЕЦ та інші об’єкти критичної інфраструктури.

Попри руйнування і наступ росіян Охтирка залишилась українським містом, а попри значні пошкодження громада швидко відбудовується. Зокрема ТЕЦ, що постраждала, уже функціонує, а нова станція, яку побудували за 100 днів, сьогодні забезпечує жителів теплом.

«Ми одна з небагатьох громад, які досить багато відбудували, але за попередніми підрахунками – це декілька сотень мільйонів гривень. Звісно ми потребуємо значно більше для відбудови до того стану, який був до війни. Але ми хочемо стати не такими як були, а кращими», — розповідає Павло Кузьменко.

Якщо до повномасштабного вторгнення місцева влада ставила собі за мету побудувати дороги, покращити інфраструктуру міста, вдосконалити природні надбання, то зараз основна ціль – вплинути на свідомість людей. Завдяки спілкуванню, обміну досвідом та співпраці із європейськими громадами Павло Кузьменко прагне розвивати проукраїнські погляди і європейський світогляд. Каже, що змінити мислення людей будезначно важче, ніж відбудувати місто. І, на його переконання, саме партнерство з польською громадою Лєшно допоможе втілити цю мету у реальність.

Співпраця з польською Лєшно 

На форумі муніципальних партнерств ЄС-Україна у Польщі Павло Кузьмено зустрівся з Катажиною Плєвкою-Чижинською – представницею мера Лешно з питань України. Ще перед форумом організатори запропонували цим громадам взяти участь як потенційним партнерам, зважаючи на їхню схожість за типом громади, кількістю населення, і виробничим спрямуванням. Безпосередньо на форумі голова Охтирки і представниця Лєшно познайомились особисто. 

Лешно громада і найбільше місто південно-західної частини великопольського воєводства, розташоване між Вроцлавом та Познанню. Громада має населення 64 630 осіб і нині асоціюється насамперед зі спортом – з аероклубом і найбільшою школою планерного спорту Польщі, і спідвеєм, який дуже популярний у місті. Лєшно приваблює найкращих спортсменів, а місцевий аеропорт став майданчиком проведення змагань під час Чемпіонату світу з планерного спорту.

Попри те, що Лєшно і Охтирку розділяють 1600 км у них спільні погляди на майбутнє. Лешно, так само як і Охтирка, активно розвиває спорт у своїй громаді серед дітей та молоді, зокрема, боротьбу карате, дзюдо, самбо.

Під час особистої зустрічі на форумі мер Охтирки і представниця Лєшно домовились про молодіжні спортивні обміни між громадами. На думку, Павла Кузьменка, це дасть змогу місцевій молоді познайомитися з Європою, а це сприятиме світоглядному перетворенню української молоді. 

“Міський голова Охтирки хоче співпрацювати з Лешно. Нас відділяє 1600 км. Я запитала, що для нього було б найважливішим у цій співпраці. «Показати молоді світ. Показати їм, що вони не повинні бути жертвами». Він не говорив про агрегати, ліки чи їжу. Він постійно казав: «Ми з цим собі дамо раду». Людина, яка щодня стикається з війною та смертю, людина, яка називає себе реалістом, каже мені, що якщо вони виживуть, то це буде найважливіше”,  коментує пані Катежина, вражена стійкістю Охтрики в умовах війни. 

Громади домовились, що розпочнуть спільну роботу протягом двох років, зокрема у сфері підтримки дітей та молоді, освіти і охорони здоров’я. А після закінчення цього терміну їхні голови підпишуть угоду про партнерство між громадами. 

27-28 лютого 40 українських громад зустрінуться з громадами Німеччини і Нідерландів у Зіндельфіндені (Німеччина) на форумі муніципального партнерства ЄС-Україна в рамках ініціативи Cities 4 Cities | United 4 Ukraine. 

Сities 4 Cities | United 4 Ukraine — партнерські ініціативи, які об’єднали зусилля у вересні 2022. Сities 4 Cities було засновано містом Зіндельфінген (Німеччина) під патронатом Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи. United 4 Ukraine започаткували SALAR International та місто Львів (Україна) за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку (Sida). Стратегічними партнерами ініціативи є Асоціація міст України і Всеукраїнська асоціація ОТГ.

Ця публікація створена за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).