Менська громада

Населення станом на 01.01.2022 – 26 014 мешканців
Чоловіки – 11998
Жінки – 14016
дітей до 18 років – 3901
пенсіонери – 7336
внутрішньо переміщені особи(отримали статус) – 3225, в т.ч. 716 – діти шкільного віку.
До складу Менської громади входять 1 місто, 1 селище міського типу, 3 селища і 34 села
Мена – козацький край на перехресті шляхів
Назване на честь річки Мени, центральне місто Менської громади здавна знаходиться на перехресті важливих торговельних шляхів між Черніговом, Курськом і Доном. За часів Козаччини воно було сотенним містом запорізьких козаків, що належали до Ніжинського, а згодом Чернігівського полку.
В громаді збереглися унікальні дерев’яні церкви XVIII століття у стилі козацького бароко, серед них Успенська церква у Волосківцях.


Отримало Магдебурзьке право в 1654 році. У різний час перебувала під владою різних імперій – Речі Посполитої, Великого Князівства Литовського, Російської імперії.

Місто Мена розташоване на перетині залізничного сполучення України з Білоруссю та сухопутного з Росією. До російського наступу на Донбас в 2014 році зі станції без проблем можна було вирушити у справах до Дніпропетровська, Харкова, Донецька чи Криму. Однак, через окупацію Росією Донбасу кількість перевезень суттєво зменшилася.
Край Чернігівської бандурної лірики
Менщина – батьківщина знаних українських кобзарів, співців-музикантів, які супроводжують свій спів грою на національному українському інструменті – бандурі. Саме тут з’явилася відома Чернігівська бандура і особливий чернігівський спосіб гри. У місцевому краєзнавчому музеї зберігаються колекції бандур місцевого майстра Олександра Корнієвського, який був відомий далеко за межами України.

Менський зоопарк
Окрасою громади є Менський зоопарк, в якому сьогодні проживають близько 560 тварин, представників 120 видів, з них 17 занесені до Червоної книги. Площа зоопарку складає 9 гектарів. Його щороку відвідує понад 30 тис. відвідувачів.


Фото надані громадою


Захист довкілля і енергозбереження
Менська громада – одна з перших в Україні, яка долучилася до кампанії ООН із зміни клімату #RaceToZero, що має на меті згуртування бізнесів, громад та регіонів для досягнення нульових викидів вуглецю. Особливим пріоритетом для громади є збереження та відновлення місцевих лісів. Саме тому, у громаді вирішили виділити 500 гектарів малопродуктивних сільськогосподарських угідь для лісорозведення.
Менська міська рада з 2013 року є підписантом Угоди Мерів. Протягом 2017-2019 рр. у місті реалізовано проект з енергоефективності, в рамках якого у місті було замінено майже 1500 застарілих ліхтарів на ЛЕД, було зроблено систему управління освітленням та запроваджено енергомоніторинг.
В громаді працює станція сонячних батарей потужністю 9 МВт.


Молодіжні та культурні ініціативи
Велику увагу в громаді приділяють розвитку молодіжних ініціатив. Менська громада є громадою кандидатом у проекті ЮНІСЕФ “Громада дружня до дітей”. Більше 5 років ефективно працює молодіжна рада, а школярі навіть долучаються до безпосереднього керування громадою.
Тут щороку проводяться численні культурні події.В 2021 році започатковано щорічний відкритий спортивно-розважальний фестиваль «Богатир-FEST» імені Терентія Савича Кореня, легендарного українського борця і важкоатлета, уродженця Менщини. Під час фестивалю можна познайомитися з старовинними видами спорту. Участь у першому «Богатир-FEST» взяло близько 5 тис. осіб.
Фестиваль гончарства «Куманець» проходить в рамках щорічного Троїцького ярмарку. Захід щорічно приймає до 15 тис. поціновувачів сучасного гончарного мистецтва. Також, на виставці «Ceramic Art Zoo» можна побачити керамічні вироби з тваринними зображеннями.


Сільськогосподарський край
В громаді активно розвивається харчова, целюлозно-паперова, деревообробна промисловості та сільське господарство – вирощування зернових, зернобобових, технічних та кормових культур ( соняшник, пшениця, горіхи, ріпак, соя), м’ясо – молочне тваринництво.
Головний ресурс Менської громади – це земля, причому переважна більшість землі чорноземи. Понад 87 тис. га землі в громаді знаходяться під ріллею та працює понад 67 підприємств, що виробляють сільськогосподарську продукцію.
В громаді працює одне із провідних українських сироробних підприємств “Менський сир”, що обробляє понад 500 т молока за добу. Також, завдяки недоторканій природі на глибині 830 м тут видобувається і виробляється у промислових масштабах мінеральна лікувально-столова гідрокарбонатно-хлоридно-натрієва вода «Остреченська».
Війна і громада
З початку війни, 26 лютого 2022 року на Менському напрямку велися запеклі бої, зокрема поблизу було спалено 20 одиниць ворожої техніки. Російські окупаційні війська пройшли повз, і громада залишилася відрізаною від решти України. Окупаційними військами були знищені комунікації та мости. Продукти харчування та ліки в умовах блокади доставлялися невеликими партіями саморобними переправами через річку. Мешканці громади потерпали від браку бензину та продовольства.

Переселенці в громаді
«Наша рідна Менщина прийняла більше 7 тисяч вимушених переселенців. Через наші переправи пройшло більше 10 тисяч людей. Була проведена велика робота щодо налагодження переправ та надання допомоги тим, хто її потребував. Ми були і є постійно на зв’язку з Черніговом: доставляли допомогу нашим воїнам та лікарням. Сьогодні важливо почати посівну, допомогти нашим підприємствам відновити виробництво, допомогти бізнесу перезапуститися в умовах життя на «острові»
голова Менської громади Геннадій Примаков

Тричі обирався міським головою в 2015, 2017, 2020 роках. До цього був першим заступником голови Менської районної державної адміністрації. Економіст за освітою. Уродженець Чернігівщини.
Стратегія розвитку
Ще до війни громада активно працювала над створенням тут першого в Чернігівській області індустріального парку із площею 68 га, який мав би суттєво вплинути на економічний і соціальний розвиток Менщини. На його території планували розмістити промислові та науково-дослідні підприємства, склади, торгівельний комплекс, та зону рекреації. Громада сподівається відновити роботу над його створенням після завершення війни.


Джерела:
- Інтерв’ю з представниками громади
- Інформаційний ресурс МЕНЩИНА
- Ресурс ЧеLine
- Інформаційний ресурс Простір
- Сайт Чернігівського історичного музею ім. Чарновського
- Вікіпедія